Наша місія

Місія і духовність салетинска

Дня 19 вересня 1851 року, по “проведенню докладних і суворих досліджень” випадку, свідків, змісту послання і його наслідків, єпископ Пхіліберт де Бруіллард з Гренобля вирішив в своєму доктринальному висновку, що “одкровення Пресвятої Діви Марії двом пастушкам, 19 вересня 1846 р. на одній з гір в ланцюзі Альп, розташованої в парафії Ля Салет… має усілякі ознаки правди і що вірні можуть в нього вірити без побоювання похибки”.

1 травня 1852 року, в пастирському листі, після оголошення будови святилища на горі одкровення, єпископ з Гренобля додав: “Хоч великою річчю була б будова Святилища, є ще щось важливішого: є то слуги вівтаря, призначені до його обслуговування, до прийняття набожних паломників, до проповідування їм богослов’я, до виконання для них шановного таїнства вівтаря, і до вірної роздачі всім Божих таємниць і духовних скарбів Церкви. Ці священики зватимуться Місіонерами Матері Божої з Ля Салет. Їх покликання і існування будуть, так як і Святилище, вічним спогадом милостивої Появи Марії”. Стільки щодо єпископських висновків на тему одкровення Марії і покликання до життя нового орденського згромадження. А що говорить Правило Місіонерів Салетинов стосовно до їх тотожності. Ось деякі виключення:

“Місіонери Матері Божої з Ля Салет, яких генеральний дім знаходиться в Римі, мають за мету, в світлі одкровення Божої Матері з Ля Салет бути відданими слугами Христа і Церкви, щоб довершувалася таємниця Примирення”, (пор. нр 1)

“Місіонери Матері Божої з Ля Салет творять в лоні Божого Народу орденське і апостольське згромадження, присвячені служінню примиренню, в орденській співдружності, яка має бути знаком Царства Небесного”, (пор. нр 2 і 3)

“Порушені через Святого Духа, який схилив Божого Сина, щоб зазнав нашої природи і помер на хресті для примирення світу зі Своїм Отцем, ми хочемо, в світлі одкровення Божої Матері з Ля Салет, бути відданими слугами Христа і Церкви, , щоб довершувалася таємниця Примирення “, (нр 4)

“Вірні своїм початкам, ми кормимося глибокою любов’ю до Марії, Матері Христа і Церкви. Через наше апостольство ми наслідуємо приклад Господньої слугині, яка бува установлена Примирителькою, особливо під хрестом”, (нр 5)

“Ми стараємося указувати цінності, наскрізь євангельські: молитви, покаяння і старанності складене в посланні Божої Матері з Ля Салет, яке нас кличе до навернення. Самі також ми старатимемося жити цими цінностями, щоби так через свідоцтво життя як і через слово довели людей до відкриття на Добру Новину, якої передання всім людям є нашою місію”, (нр 6)

“Христос є правилом нашого життя”, (нр 7) Після представлення головних текстів, що стосуються означення, ким є Місіонери Божої Матері з Ля Салет, потрібно поставити запитання: чому і по що ми хочемо уточнити, чим є “духовність салетинська”? Для деяких та справа видаватися може трохи дивна, якщо б боялися, що наша духовність салетинська розмивається і зникає в багатообразних течіях сучасної Церкви. Виявляється, що не є легко і просто встановити, чим ми відрізняємося від інших орденських згромаджень, що таке є нашою власною специфікою, якою ми можемо і маємо збагатити і так багате життя Церкви. Мабуть та складність виникає між іншим звідси, що ми є згромадженням, яке виникло як результат одкровення, на базі єпархіальних священиків. Засновник єпископ Пхіліберт де Бруіллард помер скоро по покликанню до життя Місіонерів Матері Божої з Ля Салет і не залишив готового Правила і ясно уточненої харизми, яка би із самого початку визначала духовність, служіння і специфіку згромадження. Ми мусимо отже безперервно відповідати, яка є наша духовність, яка є наша “винятковість” у лоні Церкви. Носимо бо духовність, передану нам через наших попередників, батьків, які черпали із скарбниці Ля Салет і на цій підставі визначали своє служіння. А подія на Ля Салет виходить поза рами, в які хотілося б вкласти окремі орденські згромадження.

Духовність є поняттям, досить загальним. Потрібно було б відразу уточнити, що означає. Найпростіше кажучи, духовність є певною вартістю чи цінностями, відповідно до яких конкретні люди укладають своє життя і відповідно до яких прагнуть жити. Хоч брак докладного означення, чим є наша духовність (багатьох таке запитання задає), то в тому є також наше багатство, Ля Салет бо є ласкою, даною Церкві. З цієї ласки ми черпаємо харизму, безкоштовну ласку, якої на ім’я примирення і покаяння.

На запитання, що ставляться, нам, ким власне ми є, ми можемо спокійно відповісти, що ми не є єпархіальними священиками, але спільнотою священиків і братів, що оживляються в служінні подією на Ля Салет, Посланням, висловленим із сльозами через Марію. Бо дійсно одкровення Марії в Ля Салет стало початком фонду нашого Згромадження. Що те отже означає? Що спричиняє, що ми є кимось винятковим? Ці запитання мусить собі задавати кожен Салетин і спираючись на Послання Красивої Пані відповідати у щоденному своєму житті.

Для того означення, чим є духовність салетинска, потрібно було б продумати декілька питань, які напевно допоможуть зрозуміти Ля Салет сьогодні і через те визначити духовність салетинску.

Першим з них є ХРЕСТ. Хрест є натуральним наслідком вибору Христа в своєму житті. Самий Спаситель сказав до своїх учнів: “Якщо хто хоче іти за мною, хай візьме хрест свій і хай мене наслідує”. Не можна забаритися на Хресті, оскільки по ньому наступає найважливіший момент – Воскресіння, ПЕРЕМОГА. Воскресіння, це схвалення Бога Отця для всього життя Ісуса Христа і Його діла. То, що Христос пропонує, тобто Хрест, не є заохоченням до того щоб залишитися пасивним. Хрест родитиме життя, є енергією, джерелом життя. Не має Воскресіння без Хреста. Хрест, який має Марія в Ля Салет, є в центрі одкровення. З нього бо випливає світло, ясність, висвітлюючи морок і  браки Максиміна і Меланії. Хрест є в центрі духовності салетинской. Марія в Ля Салет спостерігає точно потреби людей, бачить їхні хрести. Як салетини маємо бути отже вразливі на хрести сучасних людей (насилля, насильство, різні перевищення, несправедливість, голод, смерть безневинних людей, переслідування, залежності і т.п.) і у міру наших можливостей допомагати ці хрести зносити.

Хрест виростає з ЛЮБОВІ. Справжня любов направлена є завжди до самих убогих. Не річ у тім, щоб погоджуватися на бідність, але мабуть наслідувати Ісуса і Марію, які ототожнилися з бідними людьми, були одними з них. Марія з’явилася в Ля Салет Максимінові і Меланії, які були бідні в усіх відношеннях: релігійним, економічним і культурним. З’явилася на місці бідним, найпростішим. Подібно як Її Син, який жив посеред бідних людей. Прийшла одягненою злиденно, нічим у принципі не відрізняючись від проживаючих жінок в Ля Салет. Для наших роздумів є то незвичайно важливий пункт. Відкриття на тих, які терплять з приводу різних браків: духовної бідності, матеріальної, психічних обмежень, чуттєвих, втрати на дорогах життя і віддалення від Бога. Духовність салетинска отже каже нам бути уважливим на знаки часу, розуміння їх і впровадження у вчинок таких дій, які будуть відповіддю на безперервний виклик Христа. Марія в Ля Салет знала досконало ситуацію людей, до яких прийшла, знала їх страждання і браки. Навчає через те, що щоб бути ефективним у дії, потрібно “розпізнати поле діяння”.

Третім елементом духовності салетинской є безсумнівно безперервний виклик до персонального НАВЕРНЕННЯ і, оскільки ми творимо орденську сім’ю, навернення у спільноті. Та безперервна можливість навернення, зміни того, що не було хороше, на краще, відкриває перспективу великої надії і вливає сили в зомлілі серця. Навернення бо подає надію. Марія в Ля Салет оголошує “Велику Новину”. Місіонери Салетини на Її зразок мають бути носіями, свідками “Великої Новини”. Люди, які нас оточують, дуже загублені, доведені до відчаю, не бачать мети ані сенсу життя. Такі були люди з околиці Цоін. До таких прийшла Марія. До таких також нас, салетинов, посилає. Ось наступна риса нашої духовності салетинской.

У світлі з’явлення потрібно подивитися на наше життя співдружності і на наші шлюби. Через целібат можна більш увімкнутися в справи людей. Через практиковану бідність статися одним з них. А життя співдружності то немовби четвертий шлюб, через який ми можемо статися дуже виразні. Сьогоднішній світ характеризує егоїзм, своєкорисливість, закриття на другого або схильність до герметичності. Шлюби дуже часто розуміється як співвідношення між окремою людиною та Богом. То скривлює повний їх сенс. Потрібно його зімкнути обов’язково з життям співдружності, звертаючи увагу на то, ким я є, а не на то, яке в даному моменті я виконую служіння: я для Бога, через співдружність і в співдружності. Говоріння сучасним людям про шлюби трохи подібне до малювання повною гаммою кольорів перед очима сліпого або дуже слабко зрячого. Людям шлюби небагато говорять, майже їх не цікавлять. Бо так насправді люди не вірять в чистоту священиків, покорою не зацікавлені, бо то “ударяє” у їх персональну свободу, та бідність для них не виразна, бо деколи ми живемо на вищому рівні матеріальним, ніж пересічний парафіянин. Звідси саме велика потреба в даванні свідоцтва персональним і спільним життям. До такого давання свідоцтва життям доходиться через навернення, відкриття на Божу любов і Його волю, через звернення уваги на то, що Бог є понад всім. У цьому світлі можна розпізнати свою позицію як гріховної людини, приймаючи Боже пробачення, і робити зусилля компонування життя за словами Бога, згідно з Його а не своєю власною волею.

Четвертим елементом духовності салетинской є відкриття, що Марія є нашу МАТІРЮ. Максимін і Меланія добре і негайно прочитали цей аспект, думаючи, що то “якась мати, яку побили діти, і тому плаче”. У жодній культурі на землі не ігнорується сліз матері, мають вони бо незвиклу силу впливу. Неодноразово тільки сльози матері є в стані погодити посварених між собою дітей, запобігти розколу і трагедії. Марія з’явилася в Ля Салет, оскільки життя було в небезпеці – та і то фізичне, та і то духовне. Зараз на початку говорить до пастушків: “Наблизьтеся, моє діти”, пізніше говорить “мій Син”, а так може говорити тільки мати. Потрібно отже довіритися Матері, яка наділяє своїх дітей материнською любов’ю. Мати є тією, яка страждає, терпить біль пологу, а особливо терпить тоді, коли діти не хочуть їй слухати. Марія хоче, щоб ми повернули життя через Ісуса Христа і в Ньому. Тому схиляється над дітьми, щоб їх згуртувати. Продовжує свою місію з-під хреста на Голгофі – терпить і бере в догляд своїх дітей. А оскільки в Христу ми повертаємо синівство, Марія з’являється з Христом на хресті. Материнство Марії від Благовіщеня через Голгофу розтягується і продовжує на горі Ля Салет. Марія спостерігає потреби людей, і тих з Кани Галілейської, і тих із землі Цоін. Показує, що ніщо з нашого життя не є без значення перед Богом. Бог людині нічого не накидав, поважає його свободу, тому ми чуємо в Ля Салет слова: “якщо навернуться”.

П’ятим елементом духовності салетинской є безсумнівно ПРИМИРЕННЯ. Місія для сьогоднішнього світу така важлива, і одночасно така важка до здійснення. Важка, оскільки сьогоднішній світ характеризує втрата відчуття гріха, який знищує сумління і в наслідку забирає свободу людини. Важко сьогоднішній людині роз’яснити, що всього лише Бог в Трійці Єдиний може людину увільняє з огляду на рятівну справу Ісуса Христа, не знищуючи його свободи. Примирення потрібно розпочати власне від самого себе. Ніколи я не примирюся з Богом і ближніми, поки я не схвалю моєї власної ситуації, мого тіла, розуму, обмежень. Лише коли я прийму повну правду про себе, що я маю багато талантів і одночасно багато вад, я можу спостерегти, що Бог є Тим, який мене єднає і дозволяє розшукувати безперервного обновлення себе самого в живій вірі і моєму прислужуванні.

Така позиція відкриває нас на ближніх. Дозволяє пам’ятати про безперервне пробачення, дозволяє дивитися на ближнього як на ікну Бога, через пошану для ближнього поважати його свободу і гідність. Примирення у спільноті, також Церкви, мусить починатися від діалогу і відкриття на інших. Через творення атмосфери радості з життя разом, згоди і прийняття інших. Оскільки ми відіслані до людей: “Отже, мої діти, оголосіть то всьому моєму людові”, потрібно нам спостерігати потребу примирення по відношенню до Божого народу. Мається то вчиняти через стикування людей, єднання їх навколо Христа, допомагати у відшукуванні сенсу і мети життя, творенні співдружності для ділення досвідом в пошуку рішень в багатообразних життєвих складнощах. Виникає з того, що дуже світлою рисою нашої духовності є місія примирення, яка втілюватиметься в життя через наближення до людей і дозвіл, щоб люди могли наблизитися до нас. Через розкриття на справжні проблеми людей, складнощі в перемаганні бідності, підведення до таїнства примирення, розкриття на реальність гріха, відкриття сенсу Бога, навернення і пробачення.

Ця коротка стаття не намагається собі права на означення і вичерпання цілісності питання духовності салетинскій. Мабуть в багатьох Читачів зродить певну ненаситність чи може навіть заперечення. Йшло мені перш за все про то, щоб відкрити,  як багату скарбницю ми маємо і скільки з нього видобуваючи для себе, ми можемо жертвувати іншим. Ця скарбниця відкрита є не тільки для місіонерів салетинів, але для кожної духовної і світської особи. Хто хоче, може взяти те, що вона жертвуватиме.

Резюмуючи можна сказати в одному реченні: духовність салетинска то спосіб життя в кожному місці на землі відповідно до події з Ля Салет, особливо заглибитися в Христа страждаючого і воскреслого. Харизма салетинска, це відкриття близькості Бога в нашому житті, навернення і примирення, з якого ми повинні черпати динамізм в нашому прислужуванні в світлі воскреслого Христа, що живе посеред нас.

священик д-р Жозеф Похват MS, Духовне Життя 7 (3) 1996, с. 125-132